Presety Lightroom – czym są i dlaczego warto? Jak je zdobyć i jak używać?

presety lightroom od impresset

Na pewno kiedyś natknąłeś/aś się na określenie ,,preset’’, ktoś z Twoich znajomych Ci o nich powiedział lub po prostu sam zacząłeś/aś się nimi interesować. Obecnie wiele osób korzysta z tego rozwiązania, co często widać np. na Instagramie. Czemu w ostatnim czasie presety lightroom zyskały tak dużą popularność? W tym materiale dowiesz się czym tak naprawdę są oraz dlaczego warto ich używać.

Czym są presety?

Presety to inaczej ustawienia predefiniowane w programie Lightroom. Służą one do nakładania określonego efektu (filtru) na wybrane zdjęcie. Lightroom natomiast jest jednym z najpopularniejszych programów do obrabiania zdjęć. Można się spotkać z wersją mobilną (darmową) i komputerową (płatną). Program ten jest przepełniony masą różnorodnych ustawień, które można samodzielnie dostosowywać i wykorzystywać do swoich zdjęć. Mowa tu np. o nasyceniu i wyodrębnieniu określonych kolorów, odpowiednim oświetleniu, nadaniu kontrastu czy wielu innych, bardziej zaawansowanych możliwościach.

PO
PRZED

Z myślą o ułatwieniu stosowania funkcjonalności programu Lightroom powstały presety. Jak już wcześniej wspomniano są to określone ustawienia, dzięki którym nasze zdjęcie uzyska określony efekt po jego zastosowaniu. Jest to zdecydowane ułatwienie dla osób, które chciałyby osiągnąć niebanalny i wyjątkowy styl na zdjęciach, a nie do końca sprawnie umieją posługiwać się programem Lightroom i nie mają czasu na poznawanie wszystkich jego rozległych funkcjonalności. W takim wypadku, mogą wgrać pobrany preset utworzony przez profesjonalistów i cieszyć się wymarzonym efektem za pomocą kilku kliknięć, dowolną ilość razy.

Dlaczego warto używać presetów?

Stosowanie presetów może mieć szereg korzyści dla wielu osób. Jest to idealny sposób na wyróżnienie swojej marki osobistej, bloga, profilu społecznościowego bądź zdjęć wykonywanych przez fotografów (np. zdjęcia ślubne czy portrety). Presety pozwalają nadać zdjęciom określony charakter oraz niebanalny wygląd. Oszczędzają czas i pozwalają wykorzystać go lepiej, skupiając się na wykonywaniu niesamowitych zdjęć. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto używać presetów w codziennej obróbce zdjeć.

1. Sprawiają, że zdjęcia są spójne i tworzą zgraną całość.

Wszystkie zdjęcia są inne i edytując każde po kolei może się okazać, że różnią się one między sobą i nie ma zachowanej spójności. Warto zatem używać presetu, dzięki któremu na zdjęcia będzie nakładany ten sam efekt. Fotografie mogą się różnić między sobą ze względu na porę dnia, podczas której były robione lub ze względu na charakter zdjęcia. Ujednolicenie tych odstępstw sprawi, że nie musisz martwić się o to, czy zdjęcie będzie pasować do Twojego profilu społecznościowego czy do bloga. Każde z nich będzie idealnie współgrać z pozostałymi i tworzyć spójną całość.

2. Różnorodność stylów.

Nie wszystkim musi się podobać to samo i to jest właśnie piękne, że każdy na swój sposób chce wyrażać siebie, dążąc do indywidualizmu i wyjątkowości. Dlatego różnorodność presetów sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie taki, który w pełni będzie odzwierciedlał czyjeś poczucie estetyki, charakter bądź emocje. Dany charakter presetu może również pasować pod określone okoliczności na zdjęciu, np. fotografie wakacyjne warto podkreślić żywym filtrem do zdjęć, uwydatniającym błękit morza, natomiast fotografie ślubne zostaną pięknie zaprezentowane przez preset wybielający jasne kolory lub nadający złoty, ciepły odcień. Za pomocą zdjęć możesz stworzyć swój pamiętnik, który stanie się zbiorem najpiękniejszych wspomnień dopasowanych do Ciebie.

3. Łatwiejsza i szybsza edycja zdjęć.

Jeśli nie jesteś profesjonalistą w dziedzinie fotografii i obce Ci jest obsługiwanie programu Lightroom to łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem będzie stosowanie presetów. Wiadomo, że program ten ma masę różnorodnych możliwości i ustawień, którymi można się bawić i nieskończenie odkrywać. Jeżeli natomiast chcesz, aby twoje zdjęcia miały jedynie spójny i oryginalny styl i chcesz sprawnie ten efekt uzyskać, to presety do zdjęć mogą być właśnie dla ciebie. Nie musisz spędzać masy godzin na edytowaniu fotografii. Wystarczy jedno kliknięcie, za pomocą którego uzyskasz upragniony efekt.

4. Oszczędność czasu.

Nieważne, czy jesteś profesjonalnym fotografem lub grafikiem czy amatorsko lubisz robić zdjęcia. Każdy chce, aby jego zdjęcia były perfekcyjne i wyjątkowe w każdym calu. Niestety każdy też wie jak dużo czasu potrzeba, by zedytować kilkaset zdjęć np. z wesela, podróży czy innej okoliczności. Często podczas obrabiania zdjęć godziny samoistnie się mnożą i końca nadal nie widać… Jest jednak pewne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić ci sporą ilość czasu. Mianowicie zamiast edytowania każdego zdjęcia po kolei można na każde z nich nałożyć ten sam efekt (preset). Może się to wydawać mozolne, jeśli w grę wchodzi obróbka 300 zdjęć i nakładanie presetu na każdą fotografię znowu staję się mozolną pracą. Stąd kolejne ułatwienie. Określony preset można zatosować na dowolną liczbę zdjęć poprzez synchronizowanie ustawień w Lightroomie (opcja ta znajduje się w zakładce ,,Settings”). Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, a efekt na zdjęciach pozostanie wyjątkowy.

5. Są łatwe w obsłudze.

Presety są produktami, które można w łatwy sposób pobrać na telefon. Zazwyczaj firmy zajmujące się sprzedażą filtrów na telefon zamieszczają na swojej stronie instrukcję obsługi i schemat postępowania przy instalacji. Jest to nie tylko łatwe ale również szybkie. Wystarczy, że pobierzesz na telefon aplikację Lightroom bądź wykupisz program na komputer i już będziesz w połowie drogi. Zainstalowanie presetu to zaledwie kilka minut a oszczędzonego czasu na dalszej edycji zdjęć…całe godziny 😊 Szczegółowe informacje o tym jak instalować presety znajdziesz tutaj: Jak używać presetów?

Skąd zdobyć presety lightroom?

Zatem jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto używać presetów to odpowiedz brzmi – Tak! Jak widać wyżej mają one cały szereg zlet i mogą się stać świetną alternatywą zwykłego obrabiania zdjęć. Dzięki presetom, będziesz się nie tylko świetnie bawić, ale także poznasz siebie i swoją estetykę. Pamiętaj, że to ty za pomocą zdjęć tworzysz swoją historię 😉. Nasze wszystkie dostępne presety możesz znaleźć tutaj: Presety Lightroom od Impresset

Jakich efektów mogę się spodziewać?

Z pewnością zastanawiasz się, jak konkretny preset może wpłynąć na wygląd Twoich zdjęć. Poniżej możesz przejrzeć efekty przed i po z użyciem kilku popularnych presetów w naszym sklepie. Każdy z nich wydobywa inne barwy i nadaje konkretny charakter Twoim fotografiom.

1. Preset Fashion – filtr modowy

Jest to preset storzony by rozświetlić Twoje zdjęcia i nadać im lekki charakterkter „glamour”. Świetnie sprawdzi się do każdego rodzaju zdjęć – zarówno codziennych, modowych jak i wakacyjnych. Jeśli lubisz delikatny, nieprzerysowany styl zdjęć to z pewnością ten preset przypadnie Ci do gustu. Rozświetla on fotografie w kolorze bieli i lekko je kontrastuje, dzięki czemu zsykują one szlachetny wygląd. Zobacz preset

PO
PRZED

2. Preset Nature – filtr przyrodniczy

Jest to preset, który ma za zadanie podkreślić piękno i barwy przyrody. Wydobywa ze zdjęć wszystkie najpiękniejsze kolory natury: zieleń roślin, czerwień kwiatów czy błękit wody i nasyca je, dzięki czemu Twoje zdjęcia nabierają życia. Jest on skierowany do zdjęć ukazujących przyrodę oraz takich, na których występują wyżej przedstawione barwy. Zobacz preset

PO
PRZED

3. Preset Earth – filtr naturalny/ciemny

Jest to preset inspirowany kolorami ziemi. Nadaje on fotografiom ciemne, ziemiste kolory uwydatniając przy tym brązy i tonując żywe kolory. Idealnie sprawdzi się dla osób, które chcą osiągnąć niebanalny styl na swoich zdjęciach w klimacie dżungli. Jest odpowiedni zarówno do fotografii krajobrazowych jak i lifestyle’owych. Dzięki niemu twoje zdjęcia zyskają tajemniczy wygląd i charakter. Zobacz preset

PO
PRZED

4. Preset Food Lovers – filtr ożywiający

„Food Lovers” to preset inspirowany niezwykłymi kolorami owoców tropikalnych. Idealnie sprawdzi się dla osób, które uwielbiają żywe kolory. Nadaje się on zarówno do zdjęć potraw, modowych jak i tych codziennych. Wydobywa on z fotografii wszystkie kolory i nasyca je, dzięki czemu Twoje zdjęcia zyskują nowy wygląd i wyglądają promiennie. Możesz być pewien, że twoje fotografie będą miały soczyste barwy. Zobacz preset

PO
PRZED

5. Preset Sand – filtr kremowy

Jest to preset skierowany do osób, które lubią minimalizm i jasne tony. Świetnie sprawdzi się dla wszystkich, którzy nie chcą zbyt mocnego przerysowania zdjęć oraz nasycenia kolorów. Nadaje on jednolity i spójny wygląd wszystkim zdjęciom podkreślając i wydobywając kolor beżowy. Dzięki temu fotografie są one przejrzyste i delikatne. Zobacz preset

PO
PRZED

To dopiero początek…

Na naszej stronie znajdziesz o wiele więcej ciekawych presetów, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Każdy z nich odznacza się innymi cechami i właściwościami. Możesz także skomponować swój zestaw kilku presetów korzystając z rekordowych zniżek. Kliknij przycisk poniżej, aby zobaczyć naszą pełną ofertę:

Dla kogo są presety?

Presety do zdjęć idealnie sprawdzą się dla osób, które:

  • prowadzą bloga i chcą, aby ich zdjęcia tworzyły spójną estetycznie całość z dodawanymi wpisami,
  • prowadzą konto na Instagramie bądź/oraz facebooku i chcą, aby ich zdjęcia przyciągały nowych, potencjalnych obserwatorów oraz zależy im na rozbudowie swojego konta i stworzeniu marki osobistej,
  • są profesjonalnym fotografem i chcą urozmaicić obróbkę swoich zdjęć używając presetów,
  • są poczatkującymi fotografami, którzy dopiero uczą się fotografii i chcą poznać sposoby i tajniki obrabiania zdjęć,
  • najczęściej robią zdjęcia telefonem i chcą, aby wyglądały profesjonalnie i miały ciekawy wygląd,
  • chcą, aby ich zdjęcia z wakacji, imprez okolicznościowych lub fotografie rodzinne wyglądały jak po profesjonalnym obrobieniu,
  • lubią bawić się stylami na zdjęciach i eksperymentują z ich wyglądem.
  • Ogólnie mówiąc presety są dla każdego! Nie ma ściśle określonego przedziału osób, które mogą ich używać. Jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z presetami i nie wiesz, jak ich używać, nie martw się. W dalszej części tego artykułu wszystko będzie wyjaśnione.

Jak używać presetów?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, używanie presetów jest bardzo proste i są one łatwe w instalacji. Wystarczy, że pobierzesz na swój telefon darmową wersję Lightrooma, lub jeśli taką posiadasz to możesz wykorzystać tą na komputer. Po zakupie presetu otrzymasz od nas maila z dwoma plikami – mobilnym i komputerowym. W zależności od tego, jaką wersję Lightrooma posiadasz należy pobrać odpowiadajacy mu plik i wgrać go do programu. Następnie musisz utworzyć z pliku preset i gotowe! Od teraz możesz korzystać ze swoich presetów kiedy tylko chcesz. Pamiętaj. że każdy z nich możesz dostosowywać ustawieniami tak, aby pasował do wszystkich Twoich zdjęć i preferencji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zainstalować filtry na swoim urządzeniu krok po kroku, to koniecznie zajrzyj do naszej szczegółowej instrukcji na ten temat tutaj: Jak używać presetów?

Darmowe presety – czy warto z nich korzystać?

Presety darmowe od profesjonalnych różnią się kilkoma kwestiami. Pierwsza z nich to oszczędność czasu. Darmowy preset do lightroom prawdopodobnie będzie wymagał modyfikacji, aby dostosować go do poziomu stworzonego przez specjalistę. Kupując presety od Impresset masz pewność, że nie kupujesz kota w worku i były one robione przez doświadczone osoby. Zostały dopracowane w każdym calu, rozpatrzono jak najwięcej przypadków potencjalnego użycia, co przekłada się na uniwersalność. Zyskujesz gwarancję, że preset będzie faktycznie dobrze wyglądał na wszystkich zdjęciach, na które go nałożysz. Korzystając z atrakcyjnych zniżek możesz nabyć zestawy presetów przygotowane przez specjalistów Lightroom w niskich cenach. Zobacz jak wiele możesz zaoszczędzić: Zestawy presetów Impresset

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *