Czy fotografowie powinni używać presetów? Jakie presety warto wybrać?

Zapewne widziałeś kiedyś zdjęcia wykonane przez profesjonalnych fotografów. Zazwyczaj budzą one podziw i zastanawiasz się jak dane zdjęcie powstało i co się przyczyniło do tego, że mają niezwyczajną kolorystykę i charakter. Możliwe, że cię zaskoczę mówiąc, że jest to zasługa tzw. Presetów do zdjęć i nawet profesjonaliści chętnie z nich korzytają.

Czym zatem jest preset i jak on działa?

Presety powstały z myślą o szybkiej obróbce zdjęć. Są to określone ustawienia predefiniowane np. kolorystyki poszczególnych barw czy kontrastu, które mają za zadanie nadać Twoim zdjęciom określony efekt. Presety, potocznie nazywane także filtrami do zdjęć są obsługiwane przez specjalny program Adobe Lightroom, który ma dwie wersje – mobilną (darmową na telefon) oraz komputerową (płatną) charakteryzującą się większą ilością możliwości i funkcji. Jest to dosyć popularna aplikacja wśród osób, które interesują się fotografią i chcą w ciekawy sposób przerobić swoje zdjęcia. Bardzo często również influencerzy korzystają z Lightrooma podczas obróbki zdjęć by przyciągnąć nimi uwagę obecnych i potencjalnych obserwatorów tym samym budująć swoją markę osobistą.

Dlaczego fotografowie używają presetów?

Mimo, że fotografowie są specjalistami w dziedzinie fotografii i wiedzą jak samodzielnie obrabiać zdjęcia to często sięgają po presety, by ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić czas, nadać fotografiom określony styl lub po prostu, aby poeksperymentować ze zdjęciami i sprawdzić, który filtr nada im najciekawszy wygląd. Nie oznacza to jednak, że jest to droga na skróty w obrabianiu zdjęć i nie podchodzą do tego profesjonalnie. Jest to jedynie pewnego rodzaju rozwiązanie i ułatwienie by wydobyć z fotografii jej najlepsze elementy. Każdy z presetów może być dostosowywany do zdjęć i modyfikowany. Wynika to chociażby z faktu, że jedne zdjęcia są ciemniejsze od drugich lub były robione w innych okolicznościach. Mowa tu o dostosowaniu ekspozycji zdjęcia, nadaniu mu kontrastu czy zniwelowaniu cieni. Nie jest to zatem nic złego i często można się bardzo pozytywnie zaskoczyć efektem takiego działania.

Czy warto samemu używać presetów?

Jak najbardziej! Niezależnie od tego czy jesteś pasjonatem fotografii, prowadzisz swoje konto w social mediach lub po prostu chcesz obrobić swoje zdjęcia, dzięki presetom edytowanie zdjęć i nadawanie im nowego wyglądu będzie czystą przyjemnością. Są one łatwe w insalacji i użytkowaniu więc nie musisz się martwić o to, że ich stosowanie sprawi Ci kłopot. Możesz również samodzielnie dostosowywać każdy z presetów tak, aby pasował do Twoich zdjęć i preferencji estetycznych. Jest to naprawdę świetna zabawa i możliwość by Twoje fotografie zyskały zupełnie nowy charakter.

Gdzie można kupić presety?

Istnieje kilka źródeł z których można pozyskać presety. Jednym z takich miejsc jest nasz sklep Impresset, którego zespół zajmuje się tą tematyką od dawna. Zadbaliśmy, aby każdy dostępny preset był przygotowany przez profesjonalistów i aby pasował do jak największej ilości zdjęć. Sklep ma szeroką gamę presetów, zatem każdemu przypadnie coś do gustu. Znaleźć w nim można zarówno presety ślubne, modowe, wakacyjne czy inspirowane kolorami danej pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *