Jak robić niesamowite zdjęcia krajobrazowe – fotografia krajobrazowa (poradnik)

jak robić niesamowite zdjęcia krajobrazowe

Robienie pięknych zdjęć krajobrazowych może być czasochłonne i trudne natomiast istnieją pewne triki, które mają na celu ułatwić Ci ten proces. Poniższe wskazówki nie sprawią, że w jednej chwili staniesz się profesjonalnym fotografem, ale z pewnością pomogą ci opanować sztukę robienia zdjęć krajobrazowych i poprowadzą cię we właściwym kierunku.

Naucz się podstaw.

Aby dobrze wykonywać zdjęcia krajobrazowe trzeba najpierw nauczyć się i zrozumieć podstawy. Tak jak w przypadku każdej, innej wykonywanej pracy zrozumienie podstaw jest najważniejszym krokiem do pewnego wykonywania danej czynności. Czy jest to aż tak w fotografii? Zdecydowanie tak. Poniżej dowiesz się, dlaczego i podziękujesz sobie w przyszłości.

ISO, przysłona i szybkość migawki to podstawowe elementy fotografii, których musisz się nauczyć. Nawet jeśli na początku wydaje się to trudne to gwarantuję, że zajmie ci to niewiele czasu, a opanowanie tych rzeczy pozytywnie się przełoży na wykonywane przez ciebie zdjęcia!

Często rób zdjęcia.

Ujmijmy to jak najprościej: im więcej ćwiczysz, tym więcej się nauczysz. Jest to szczególnie ważne we wczesnych fazach, kiedy jeszcze uczysz się podstaw. Staraj się zabierać ze sobą aparat, aby móc wykonywać w danym miejscu jak najwięcej fotografii i tym samym próbować coraz to nowszych perspektyw i możliwości.

Częstsze wykonywanie zdjęć pozwala lepiej zrozumieć działanie aparatu i szybko zorientować się, jak poszczególne elementy współpracują ze sobą. Nie tylko szybciej poznasz podstawy fotografowania, ale także zaczniesz dostrzegać wizualną poprawę w swoich zdjęciach.

Nie ważne jakiego aparatu lub obiektywu używasz.

Zadziwiająco często słyszę, jak ludzie mówią: „Gdybym miał lepszy aparat lub obiektyw, moje zdjęcia wyglądałyby o wiele lepiej”. Posiadanie lepszego aparatu fotograficznego nie uczyni cię automatycznie lepszym fotografem. W rzeczywistości, wysokiej klasy aparat DSLR jest znacznie bardziej zaawansowany, więc istnieje możliwość, że będziesz wolał(a) korzystać z trybu automatycznego.

Podczas gdy określony sprzęt jest niezbędny do wykonywania lepszych zdjęć, aparat jest nadal aparatem fotograficznym. Nie zaczniesz dostrzegać dużych różnic przed drukowaniem dużych odbitek lub robieniem fotografii nocnych lub korzystaniem z trybu żarówki. Zacznij spędzać więcej czasu na fotografowaniu, zamiast narzekać na swój aparat. Z upływem czasu przekonasz się, że Twoje zdjęcia zaczynają wyglądać coraz lepiej!

Używaj filtrów i presetów.

Stosowanie filtrów w fotografii krajobrazowej jest bardzo ważne. To prawda, że niektóre techniki (np. fotografia z długim czasem naświetlania) można osiągnąć bez filtrów, ale ich jakość nie będzie taka sama. Większość fotografów krajobrazu nie rezygnuje ze stosowania filtrów, ponieważ mogą one bardzo korzystnie wpłynąć na wygląd zdjęcia i jego charakter.
Świetnym rozwiązaniem są także presety, które mają za zadanie nadać Twoim zdjęciom odpowiednie ustawienia np. poszczególnych kolorów, ekspozycji bądź cieni. Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z presetami lub wiesz czym są, natomiast nie wiesz, gdzie je można zdobyć to zachęcam do odwiedzenia naszego sklepu Impresset, który zajmuje się sprzedażą profesjonalnych presetów do zdjęć.

Poniżej został przedstawiony preset „Nature” – skierowany właśnie do zdjęć krajobrazowych.

PO
PRZED

Używaj statywu.

Drugim bardzo ważnym sprzętem, który jest niezbędny w fotografii krajobrazu, jest statyw. Jeśli nie stać cię na bardzo drogi, profesjonalny statyw możesz zacząć od tańszego modelu. Ponieważ fotografowie krajobrazu często pracują w trudnych warunkach lub znajdują się w dziwnych pozycjach, od razu chcą zainwestować w lepszej jakości statyw, aby ułatwić sobie pracę. Jeżeli już od dłuższego czasu zajmujesz się fotografowaniem to z czasem warto pomyśleć o zakupie lepszego modelu, ponieważ pozytywnie wpłynie to na jakość zarówno Twojej pracy jak i robionych przez Ciebie zdjęć.

Rób zdjęcia RAW.

Nawet jeśli dopiero zacząłeś swoją przygodę z fotografowaniem i jeszcze nie myślisz o obróbce zdjęć, już dziś zacznij fotografować w RAWie. Tak, te pliki są o wiele większe niż .JPG i możesz potrzebować konwertera na niektórych komputerach, ale korzyści są o wiele większe.
Mówiąc prościej, plik RAW jest nieprzetworzonym plikiem, który zawiera najwięcej informacji. Plik .JPG jest przetwarzany w aparacie i pomniejszany. Oznacza to, że z pliku RAW można wydobyć więcej szczegółów i informacji bez szkody dla samego obrazu.

Nie bój się prosić o pomoc.

Jedną z największych zalet w obecnym czasie jest możliwość i łatwość wyszukania informacji na dany temat w mediach społecznościowych, goglach czy na Facebooku. Warto z tego korzystać!
Nie bój się wysłać maila do podziwianego przez siebie fotografa lub zadać mu pytanie na Facebooku. Nawet jeśli wielu profesjonalistów jest zajętych i może nie być w stanie Ci odpowiedzieć, nie zaszkodzi spróbować.
Aby zwiększyć szanse na otrzymanie odpowiedzi od naszego adresata, należy pokazać, że zagłębiłeś się już w dany temat i posiadasz jakieś informacje. Nie wysyłaj zwykłego maila o treści „Jaki aparat mam kupić”? Warto wcześniej się zaznajomić z danym tematem i wykazać się pewnym zasobem wiedzy a z pewnością zyskasz większe szanse na otrzymanie odpowiedzi.

Używaj Lightrooma lub/i Photoshopa.

Po zapoznaniu się z podstawowymi wskazówkami polecam rozpocząć korzystanie z Adobe Lightroom lub Photoshopa. Wiele zdjęć wygląda wspaniale prosto z aparatu, co również powinno być tym, nad czym się pracuje, ale często drobne poprawki posuną zdjęcie o krok dalej. W większości przypadków korzystne będą niewielkie korekty balansu tonalnego i kontrastu.

Obrabianie zdjęć to trudny aspekt i istnieje wiele różnych opinii na jego temat. Najważniejsze jest jednak to, aby znaleźć styl, z którego jesteś zadowolony i pozostać wiernym swojej estetyce.

Pracuj nad kompozycją.

Uchwycenie dobrej kompozycji na zdjęciu to jedna z największych trudności, z jakimi borykają się fotografowie. Zdecydowanie zbyt często słyszę, jak początkujący fotografowie twierdzą, że nie muszą mieć dobrej kompozycji, ponieważ kolory są świetne lub używają filtrów. Nic bardziej mylnego! Opanowanie kompozycji to coś, co zajmuje lata i nawet profesjonalni fotografowie wciąż pracują nad jej poprawą. Sama dobra kompozycja może sprawić, że zwykłe zdjęcie stanie się dziełem sztuki.

Próbuj nowych perspektyw.

Odkrywanie i próbowanie nowych perspektyw to coś, o czym wielu fotografów zapomina. Gdy tylko dostaniemy statyw, umieszczamy na nim aparat i fotografujemy mniej więcej z tej samej wysokości. W ten sposób tracimy wiele dobrych okazji, aby wykonać wyjątkowe zdjęcia.
Często warto zdjąć aparat ze statywu i wypróbować robić zdjęcia z różnych wysokości i pod różnymi kątami. Spróbuj usiąść raz nisko a raz wysoko, czasami możesz nawet się trochę powspinać, aby znaleźć odpowiednią perspektywę. To pozwala mi oglądać scenerię pod różnymi kątami i dość często znajduję lepszą perspektywę niż to, co od razu zobaczyłem.

Nie kopiuj czyichś zdjęć – inspiruj się nimi.

Codziennie zderzamy się z setkami rozmaitych zdjęć udostępnianych na Facebooku, Instagramie czy innych platformach. Jak pewnie wiadomo bardzo często to właśnie one stają się inspiracją do robionych przez nas fotografii. Weźmy na przykład Islandię. Nie bez powodu stała się ona jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie do robienia zdjęć krajobrazowych ze względu na znajdujące się tam wodospady i lodowce.
Jeśli widziałeś piękne zdjęcie fotografa, którego podziwiasz, być może sam chciałbyś zrobić podobną fotografię. Często można się spotkać z tendencją do robienia zdjęć w tych samych, popularnych miejscach. Postaraj się znaleźć inne ciekawe miejsce lub jeśli zależy ci na tym „popularnym” to popróbuj wykorzystać różne perspektywy. Z pewnością dzięki temu Twoje zdjęcia będą się wyróżniały i będą wyjątkowe.

Nie ma nic złego w robieniu zdjęć w popularnych miejscach. Bardzo duża część z nas tak robi, ale jako artysta powinieneś się w jakiś sposób wyróżnić i przyciągnąć uwagę do swoich fotografii.

Brzydka pogoda może wyglądać równie korzystnie.

Czasami świetnym pomysłem jest wykorzystanie niekorzystnej pogody. Dzięki temu Twoje zdjęcia zyskają mroczny oraz tajemniczy klimat i będą one niepowtarzalne. Warto zatem próbować robić zdjęcia krajobrazu w różnych warunkach pogodowych, natomiast nie polecam podczas burzy!
Zdjęcia to sztuka zatem nie bój się wyrażać siebie za pomocą fotografii i baw się nią. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się dla Ciebie przydatne i je wykorzystasz. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *