Jak obrabiać zdjęcia na telefonie? Najlepsze aplikacje oraz narzędzia do edycji.

Programy-do-obrabiania-i-edycji-zdjec-Canva

Zapewne nie raz spoglądając na swoje zdjęcia w telefonie, zastanawiałeś się co możesz zrobić, aby podkreślić w nich to co najlepsze i sprawić by wyglądały obłędnie. Obecnie panuje trend w mediach społecznosćiowych, głównie na Instagramie oraz Facebooku, na edytowanie i obrabianie zdjęć. Oczywiście nie mówimy tutaj o filtrach zmieniających naszą twarz czy figurę. Mamy na myśli podkręcanie ich efektu wizualnego edytując ich poszczególne parametry. Coraz więcej osób, blogerów oraz influencerów stara się przyciągnąć uwagę innych użytkowników za pomocą dodawanych przez nich postów. Pewnie często patrząc na pięknie wyglądające zdjęcia zastanawiałeś się jak oni to robią? W tym artykule pokażemy ci kilka ciekawych aplikacji i narzędzi do edycji zdjęć, dzięki którym i tobie uda się osiągnąć niesamowity efekt na zdjęciach!

1. Adobe Lightroom

Adobe Lightroom to program do edycji zdjęć, który występuje w dwóch formach – jako darmowa aplikacja na telefon lub jako płatny program komputerowy. Zapewne zastanawiasz się dlaczego za wersję komputerową trzeba zapłacić? Z jednego prostego względu. Wersja płatna oferuje ci znacznie szerszy zakres możliwości i narzędzi do edycji zdjęć, w tym także dostęp do najpotężniejszego edytora na świecie – Photoshopa. Jeśli natomiast nie zajmujesz się fotografią zawodowo, a jedynie chcesz amatorsko obrobić swoje zdjęcia na telefonie to wersja na telefon z pewnością będzie dla ciebie wystarczająca i satysfakcjonująca. 

Aplikacja Adobe Lightroom oferuje szeroki zakres narzędzi do edycji światła, koloru, optyki czy geometrii zdjęcia. Można samodzielnie dostosować ekspozycję, wyostrzenie, podświetlenie czy kolorystykę zdjęcia pod własne preferencję. Dzięki temu możemy uzyskać idealny efekt jaki pożądamy na zdjęciach. Dodatkowo w aplikacji tej znajduje się wiele filtrów do zdjęć, dzięki którym w łatwy i szybki sposób możemy obrobić nasze zdjęcia i być może ich efekt będzie dla ciebie wystarczający.  Minusem obrabiania zdjęć w tej aplikacji jest natomiast żmudna praca i każdorazowe dostosowywanie ustawień do pojedynczego zdjęcia. Jeśli nie jesteś specjalistą w obrabianiu zdjęć to natłok możliwości dostępnych do edycji może cię przytłoczyć. Jeśli natomiast znajdziesz swój ulubiony zestaw ustawień, który idealnie pasuje do Twoich zdjęć to aplikacja Lightroom umożliwia ci stworzenie własnego filtru do zdjęć, który zapamięta Twoje ustawienia i automatycznie będzie je nanosił na fotografie po jego wybraniu. 

2. Presety do Lightroom

Nazwa Lightroom już się wcześniej przewinęła natomiast czas teraz rozwinąć temat presetów. Czym zatem są presety? To nic innego jak filtry do zdjęć, które można używać w wyżej wspomnianej aplikacji Adobe Lightroom. Presety to inaczej określony zestaw ustawień predefiniowanych, dzięki którym jesteśmy w stanie nałożyć na zdjęcie odpowiednie ustawienia, by osiągnąć określony efekt wizualny. Zapewne natknąłeś się kiedyś na zdjęcie jakiegoś blogera czy influencera, którego zdjęcia wyglądały fenomenalnie i zastanawiałeś się w jaki sposób to osiągnął. Zapewne część z tych osób edytuje zdjęcia samodzielnie, aby nikt nie osiągnął takiego efektu na fotografiach jak oni lecz z pewnością jest wiele osób, które wolą wykorzystać gotowe presety by nie tracić czasu na każdorazowe obrabianie zdjęcia. Oczywiście każdy może samodzielnie nadawać zdjęciom określony wygląd, dzięki wykorzystaniu wyżej wymienionych aplikacji, natomiast presety do zdjęć są pewnego rodzaju drogą na skróty, która oszczędzi Ci czas. Poniżej przedstawimy przykładowy efekt zastosowania presetu, aby przybliżyć Ci ich działanie:

PO
PRZED
PO
PRZED

Zatem jak sam widzisz ich efekt potrafi zaskoczyć. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z presetami, nie wiesz jak ich używać, a tym bardziej nie wiesz jak je zainstalować – nie martw się, jest to bajecznie proste. Odwiedź naszą zakładkę, na której dowiesz się jak zainstalować i używać presetów. 

Czym się różnia presety dostępne w aplikacjach od tych kupionych w Internecie? Przede wszystkim presety, które są dostępne za darmo w Lightroomie czy VSCO są często bardzo podobne do siebie i nie zmieniają znacznie wyglądu zdjęcia. Skupiają się one głównie na nasyceniu kolorów na fotografii czy rozświetleniu jej lecz nie wprowadzają żadnych ciekawych zmian w wyglądzie zdjęcia tak jak ma to miejsce w przypadku presetów. Bardzo często przypominają one również filtry dostępne w edytorze naszego telefonu, z których prawie nikt nie korzysta. Na naszej stronie znajdziecie natomiast profesjonalne presety do zdjęć, które sprawią, że wasze zdjęcia zyskają efekt WOW, gdy się na nie spojrzy. Nabiorą one unikatowego wyglądu i z pewnością przyciągnął uwagę niejednej osoby. Dodatkowo są łatwe w obsłudze i oszczędzą Ci masy czasu, który poświeciłbyś na samodzielne edytowanie zdjęcia i dopasowywanie odpowiednich ustawień do każdego zdjęcia. 

3. VSCO CAM

VSCO CAM to kolejna najpopularniejsza aplikacja do edycji zdjęć, z której korzystają już setki tysięcy osób na całym świecie. VSCO występuje jedynie w darmowej wersji mobilnej, co jest jej dużą zaletą, ponieważ nie trzeba inwestować, aby móc ciekawie obrobić zdjęcia na telefonie. Problem pojawia się natomiast w przypadku, gdy ktoś woli edytować zdjęcia na komputerze. Wtedy pozostaje mu tylko wersja na smartfona. Tak jak w przypadku Adobe Lightroom, aplikacja VSCO może się pochwalić szerokim wachlarzem opcji i ustawień do edycji zdjęć. Zaczynając na dostosowywaniu ekspozycji, a kończąc na nakładaniu filtrów na zdjęcia. I tu na moment warto się zatrzymać oraz wspomnieć, że VSCO posiada gamę jednych z najpopularniejszych filtrów do obróbki zdjęć, które bardzo często możemy spotkać na cudzych zdjęciach przeglądając Instagrama. Możemy tam znaleźć presety portretowe, imitujące fotografię analogową, czy filtry nadające czarno-biały efekt. Zatem jeśli chcesz podkręcić nieco wygląd swoich zdjęć, warto pobawić się filtrami, bo być może najdziesz tam pożądany efekt jaki chcesz uzyskać na swoich fotografiach. Jaki natomiast jest tego minus? Niestety taki, że każdy ma do nich dostęp i są one już tak popularne, że z pewnością Twoje zdjęcia nabiorą nowego charakteru lecz będą one wyglądały jak setki, a nawet tysiące innych postów na Instagramie. Mogą się one również okazać dla ciebie wystarczające tak więc decyzja jest w twoich rękach.

4. Canva

Canva to z kolei program graficzny zarówno do obrabiania zdjęć jak i tworzenia grafik, który występuje w darmowej wersji komputerowej oraz mobilnej jako aplikacja. Program ten natomiast oferuje bardzo podstawowe narzędzia do obróbki zdjęć takie jak dostosowanie nasycenia, kontrastu czy jasności. Oferuje natomiast wiele innych ciekawych rozwiązań i funkcjonalności, dzięki którym można stworzyć ciekawe posty oraz story na Instagrama czy Facebooka za pomocą szerokiego wachlarza szablonów, elementów, tekstu czy naklejek, które można użyć do stworzenia niepowtarzalnej grafiki. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do tego jak wygląda twój profil na Instagramie i chcesz, aby dodawane posty bądź grafiki wyglądały profesjonalnie to z pewnością ten program może być dla ciebie świetnym rozwiązaniem. W końcu nie tylko posty powinny się świetnie prezentować, ale również wszystkie pozostałe elementy profilu. 

5. Preview

Skoro już pokazaliśmy Ci jak edytować zdjęcia i jesteś gotowy pokazać je światu warto zadbać o to, by twoje konto Instagram wyglądało równie pięknie i wyjątkowo. Preview to darmowa aplikacja mobilna, umożliwiająca planowanie feed’a na Instagramie. Wystarczy „podpiąć” pod nią swoje konto Instagram podając nazwę użytkownika i hasło, wprowadzić kilka zdjęć, które chcemy dodać na nasz profil i dopasowywać ich kolejność dodawania. Dzięki temu Twoje konto będzie wyglądało estetycznie, a dodawane zdjęcia będą do siebie perfekcyjnie dopasowane. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które nie są do końca przekonane, czy dane zdjęcie będzie pasowało wyglądem do reszty dodanych już postów. Dzięki tej aplikacji możemy stale kontrolować wygląd naszego profilu i dbać o jego możliwie najlepszą prezentację. Pamiętaj, że Twój profil jest Twoją wizytówką i warto o niego zadbać. Szczególnie jeśli ktoś pracuje w social mediach lub tworzy markę osobistą. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Ci temat edytowania zdjęć i pokazaliśmy, że jest to przysłowiową „bułką z masłem”. Nie bój się bawić swoimi zdjęciami i staraj się wydobywać z nich to co najlepsze wykorzystując wszystkie dostępne aplikacje i narzędzia. To właśnie dzięki zdjęciom możesz wyrazić siebie i swoje poczucie estetyki. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *